Kinderen worden onevenredig hard getroffen door de verslechterende leefomstandigheden in Gaza

Leestijd: Minuten
 

In 2026 hebben AZG-teams duizenden gevallen van luchtweginfecties, gastro-enteritis en huidaandoeningen bij kinderen behandeld. 

“Mijn baby had dagenlang ernstige diarree, maar ik kon geen schoon water of medicijnen vinden. We waren bang voor uitdroging, maar hadden geen middelen om dat te voorkomen,” vertelt Lobna, een 27-jarige moeder. 

Kinderen zoals het hare, die ongeveer de helft van de bevolking in Gaza uitmaken,  worden sinds oktober 2023 geconfronteerd met een ernstige achteruitgang van hun gezondheid en welzijn, als gevolg van de genocide door de staat Israël, waaronder de vernietiging van het gezondheidssysteem en de verslechtering van de leefomstandigheden en toegang tot water en sanitaire voorzieningen.

Dit zien we ook duidelijk terug in de AZG-klinieken en ondersteunde ziekenhuizen. 

Moeder met kind op doktersbezoek

Onze teams behandelen tienduizenden kinderen met luchtweginfecties, gastro-enteritis, huidaandoeningen en diarree. Alleen al tussen januari en april dit jaar voerden AZG-teams in een twintigtal gezondheidsfaciliteiten in de Gazastrook 86.000 consultaties uit bij kinderen onder de 15 jaar en werden 4.860 kinderen opgenomen in het ziekenhuis — respectievelijk ongeveer 25% en 34,4% van alle patiënten. 

Zuigelingen, de meest kwetsbaren 

Baby in een couveuse in Gaza

Pasgeborenen en zuigelingen behoren tot de meest kwetsbare groepen in Gaza. Tussen september 2025 en maart 2026 werden in de door AZG ondersteunde ziekenhuizen Al Helou en Nasser 112 neonatale sterfgevallen (kinderen jonger dan één maand) geregistreerd, goed voor 6% van het totaal aantal opnames. De belangrijkste doodsoorzaken waren ademnood, gevolgd door sepsis.

In het pediatrisch veldhospitaal van AZG in Deir al-Balah, in centraal Gaza, maken zuigelingen van 1 tot 12 maanden inmiddels 58% uit van alle pediatrische opnames: dubbel zoveel als in sommige andere crisissituaties waar AZG wereldwijd actief is. Zuigelingen worden onevenredig zwaar getroffen door diarreeziekten en andere infecties. Hun immuunsysteem is nog in ontwikkeling en ze kunnen infecties niet bestrijden zoals oudere kinderen of volwassenen dat kunnen. 

“Routinevaccinaties zijn herhaaldelijk onderbroken, waardoor kinderen extra kwetsbaar zijn. Wanneer een zuigeling diarree heeft, verliest het lichaam snel vocht, daalt het bloedvolume en kan het hart niet voldoende bloed rondpompen. Zonder behandeling kan een gezonde baby binnen enkele dagen in levensgevaar verkeren,” zegt Anas Masadeh, medisch coördinator van AZG voor Gaza. 

Langdurige ontheemding en onwaardige leefomstandigheden 

Na bijna drie jaar van massale gedwongen ontheemding en de vernietiging van civiele infrastructuur, waaronder watervoorzieningen, leven Palestijnen nog steeds in overvolle opvangplaatsen en tenten, zonder voldoende toegang tot veilig water, zonder werkende sanitaire voorzieningen en met een ernstig tekort aan hygiënemateriaal. Zuigelingen worden dagelijks blootgesteld aan besmet water. 

Overvolle schuilplaatsen, vooral geïmproviseerde tenten, met slechte ventilatie zorgen voor een snelle verspreiding van ziektes. Dit wordt nog verergerd door een ongecontroleerde toename van ongedierte, waaronder ratten. Slechte ventilatie vertaalt zich rechtstreeks in het aanhoudend hoge aantal kinderen dat wordt opgenomen met acute luchtweginfecties. 

AZG ziet een stijging van het aantal gevallen van rattenbeten bij kinderen en behandelt veel infectieuze huidaandoeningen, vooral schurft. Kinderen onder de 15 jaar maakten in het eerste kwartaal van 2026 maar liefst 60% uit van de patiënten die we in drie van onze klinieken voor huidaandoeningen behandelden

Een jongen en zijn vader worden geholpen bij de dokter

“Zelfs wanneer één kind behandeld wordt, raken anderen opnieuw besmet omdat we kleding niet goed kunnen wassen of beddengoed niet kunnen reinigen,” zegt Ahmed, 35 jaar, patiënt van AZG. 

De Israëlische autoriteiten blijven de toegang tot levensreddende medische en humanitaire hulp beperken, wat leidt tot ongezonde en onwaardige leefomstandigheden — omstandigheden die geen enkel kind zou mogen meemaken. Dit ontneemt de kinderen in Gaza elke kans op een gezond leven en herstel.